تبلیغات

100 ـ کسی که در ماه رمضان 45 کیلومتر مسافرت می کند و یک یا دو روز بیشتر کار ندارد آیا می تواند نیت ده روزه کند و بعد از دو روز برگردد ؟
خیر این قصد اثری ندارد

101 ـ می خواهم در ماه مبارك رمضان به مسافرت بروم. اگر قصد كنم كه در مقصد 10 روز یا بیشتر بمانم و روز سفر قبل از ظهر شرعی به مقصد برسم روزه آن روز صحیح است یا خیر؟
اگر در طول راه چیزی نخورده باشید و وقتی به مقصد رسیدید هنوز ظهر نشده باشد و روزه شما صحیح است

عدم تابعیت زن از شوهر در اختیار وطن

102 ـ من زنی هستم که مدت یکسال است با مردی که در شهر دیگری زندگی می کرده ازدواج کرده ام و با همسرم در وطن همسرم زندگی می کنم و در حال حاضر قصد برگشتن به وطن خود را ندارم حکم نماز و روزه ام چیست؟
اگر در این شهر قصد وطن جدید كردید و می خواهید بمانید نمازتان تمام و روزه ها را باید بگیرید. ضمنا توجه داشته باشید در این جهت زن تابع شوهرش نیست.

103 ـ اینجانب با توجه به شغلی که دارم به شهر دیگر منتقل شدم . با توجه به فتوای حضرت عالی نماز و روزه را کامل انجام می دهم. وضعیت همسرم چگونه خواهد بود؟
اگر به قصد ماندن دائم در آنجا رفته باشید و آنجا را وطن خود قرار داده باشید نماز و روزه شما تمام است، و اگر همسر شما نیز قصد ماندن همیشگى در این شهر را داشته باشد نماز و روزه او تمام است.

نماز وروزه ی دانشجویان

104 ـ کسی که در شهر دیگری دانشجوست و در آنجا خانه اجاره کرده است و در هفته 6 روز در آن شهر و 1 روز در شهر ساکن است وضعیت نماز و روزه اش چگونه است؟
در فرض سؤال تا زمانی که چنین رفت وآمد داشته باشید و ده روز در یک جا نمانید نماز شما در همه جا تمام و روزه های شما صحیح است .

105 ـ اگر شخصی هر روز قبل از اذان ظهر از شهر محل سکونت خود به قصد تحصیل به شهر دیگری مسافرت نماید و بعد از اذان مغرب مراجعت نماید حکم نماز در محل تحصیل و روزه وی چگونه است؟
در فرض سئوال تا زمانی که به این نحو در رفت و آمد است ، نماز و روزه او تمام است.

106 ـ بنده دانشجوی دانشگاه کرج هستم و در تهران ساکن هستم و در هفته سه روز به آنجا می روم. می خواستم بدانم وضعیت روزه من در این ماه مبارک به چه صورت می باشد؟
در فرض سؤال مادامی که چنین رفت و آمد دارید و ده روز در یک جا نمی مانید نماز شما در تمام جاها تمام وروزه شما صحیح است

حد ترخص

107 ـ حد ترخص شهرهای بزرگ مثل كرج چگونه است؟ اكنون با ساخت و سازهایی كه شده است و گسترش شهر آیا حد ترخص قبلی پابرجاست یا خیر؟
حد ترخص هر شهری یعنی دیوارهای شهر دیده نشود و اذان شهر شنیده نشود و حد ترخص هر زمان همان زمان خودش است بنابراین حد ترخص قبل را نمی توان الان معیار قرار داد بلكه حد ترخص زمان خودش مورد توجه است.

جنب و حائض

عادت ماهیانه

108 ـ خانمی در ماه مبارک رمضان ساعت 12 شب از حیض پاک می شود و تصمیم داشته که قبل از اذان صبح غسل کند و احتمال هم می داده که بیدار شود اما بعد اذان صبح بیدار شد آیا روزه اش صحیح است ؟ و آیا فرقی وجود دارد بین خواب اول و دوم و سوم؟
بلی روزه اش صحیح است و فرقی بین خواب اول و دوم نمی كند بلكه ملاك این است كه بی اعتناء نباشد.

109 ـ شب گذشته قبل از خواب لك دیده ام. هنگام سحر آثاری از لك ندیدم و سحری خورده و نیت روزه كردم. ولی دوباره هنگام ظهر لك دیدم. تكلیف من چیست؟ لازم به ذكر است ابتدای عادت ماهانه ام همیشه به این صورت است كه تا 3 روز این وضعیت را دارم. می خواهم بدانم باید چه كنم و روزه ام به چه شكل است؟
در فرض سؤال روزه شما صحیح است و اشكالی ندارد. البته می دانید كه با شروع عادت كه خون استمرار دارد نباید روزه بگیرید. خونهائی هم كه در این یكی دو روز می بینید استحاضه است و باید به دستورات استحاضه عمل كنید.

110 ـ بنده تا جایی كه بخاطر دارم عادت ماهیانه ام 7 روز تمام بوده است . به طوری كه اگر زودتر غسل می كردم باز هم لكه هایی را اگر چه خیلی جزئی می دیدم . این ماه نیز روز هفتم را برای روزه نیت نكردم اما هیچ لكی ندیدم آیا من می بایست آن روز را روزه میگرفتم ؟
در فرض سوال اگر در روز هفتم و بعد از آن تا روز دهم هیچ لکی ندیده باشید باید قضای آن روز را بگیرید.

111 ـ اگر زنی که همیشه عادت ماهانه اش 8 روز به طول می انجامیده ، در ماه رمضان بنا به سابقه قبلی روز هشتم را افطار کند بعد قبل از غروب همان روز متوجه شود هیچ خونی از او خارج نشده است و دیگر خونی نبیند روزه اش چه حکمی دارد ؟
در فرض سؤال كه احتمال می داده است حیض باشد فقط باید قضای آن روز را مثل بقیه ایام حیض بجا آورد.

112 ـ خانمی معمولا روز هفتم از خون حیض پاک می شود حال این خانم در ماه مبارک رمضان بعد از اتمام روز ششم یعنی وقت شب پاک می شود منتها این خانم تصورش بر این است که فردای آن روز که روز هفتم است طبق روال قبل باید خون ببیند لذا در میان روز هفتم پی برد که از دیشب خون قطع و باید غسل بکند . تکلیف این روز چه می شود؟ آیا در چنین مواردی زن می تواند غسل حیض انجام دهد و روزه اش را بگیرد ؟ حال اگر بعد از ظهر ملتفت شد چطور؟
در فرض سوال در صورتی که چیزی نخورده است قصد روزه کند و روزه اش صحیح است و اما در صورتی که بعد از ظهر فهمیده باشد روزه او باطل می باشد و باید تا مغرب کاری که روزه را باطل می کند انجام ندهد و بعداً آن روز را قضا نماید.

113 ـ خانمی نیم ساعت بعد از اذان مغرب خون حیض می بیند حال شک دارد قبل از اذان گرفتار حیض بوده یا نه . آیا روزه آن روز وی صحیح است ؟
روزه اش صحیح است.

114 ـ اگر خانمی ظهر یا بعد ازظهر عادت ماهیانه شد آن روز را بایستی یك روز حساب كند یا خیر؟
آن روز روزه او باطل می شود و سپس باید قضای آن را به جای آورد.

حیض شدن قبل از مغرب

115 ـ من دو دقیقه مانده به اذان مغرب لکه خون دیده ام و فردای ان روز پریود شده ام می خواستم بدانم که روزه من چه حکمی دارد.
اگر از غروب تا فردا پاك بوده اید یعنی در مجرا خون نبوده روزه آن روز شما صحیح است و الا روزه باطل شده است .

116 ـ اگر زنی در ماه رمضان به علت ضعف روزه خود را افطارنماید بعد قبل از غروب آفتاب متوجه شود حائض شده است روزه آن روز چه حکمی دارد؟
چیزی بر او واجب نیست فقط باید آن روز را قضا كند.

حیض شدن بعد از اذان مغرب

117 ـ در یکی از روزهای ماه مبارک رمضان چند دقیقه بعد از اذان مغرب متوجه شدم که خیلی کم خون خارج شده. و ان قدر مقدارش کم بود که تنها دستمال به مقدار جزئی رنگش تغییر کرد. و من نتوانستم تشخیص بدهم که خون بعد از اذان خارج شده یا قبل از ان. من بنا را بر استحاضه گذاشتم و نمازم خواندم. ساعتی بعد متوجه شدم که حایض شده ام. حکم روزه ان روز چیست؟
روزه آن روز در صورتی که بعد از اذان مغرب خون دیده اید صحیح است، و اگر بعد از اذان دیده اید قضا دارد.

118 ـ آیا در روز هفتم قائدگی ملزم به گرفتن روزه میباشم یا خیر؟ ( با این توضیح که در روز هفتم لکه بینی هم داشته ام )
تا كاملاً پاك نشده اید نمی توانید روزه بگیرید.

119 ـ بعضی از زنان برای اینکه روزه ماه رمضان را کامل بگیرند و یا اینکه حج و عمره شان را صحیح انجام دهند از قرص استفاده می کنند و یا آمپول می زنند تا از عادت ماهانه جلوگیری کنند آیا با خوردن قرص و یا تزریق آمپول روزه و حج و عمره شان صحیح است؟
اگر با استفاده از این وسائل خون نبیند اعمالشان صحیح است.

120 ـ آیا یک خانم می تواند برای جلوگیری از حیض در ماه رمضان قرص بخورد برای اینکه تمام ماه رمضان روزه بگیرد؟
بلى مى‏تواند.

مستحاضه

121 ـ آیا جایز است مستحاضه غسل خود را قبل از اذان انجام دهد و همان روز را روزه بگیرد؟
بلی لازم است

122 ـ مستحاضه بجز غسل جهت صحت روزه خود آیا واجب است برای صبح وظهر و مغرب پنبه و پارچه را عوض یا تطهیر نماید یا خیر ؟
برای روزه لازم نیست

123 ـ لطفا حكم شرعی روزه درباره زنی كه استحاضه است چیست ؟
زن مستحاضه روزه اش صحیح است و لکن باید به احکام مستحاضه عمل کند.

124 ـ آیا جایز است مستحاضه غسل خود را بعد از اذان صبح انجام دهد و همان روز را روزه بگیرد؟
قبل از اذان باید غسل كند.

125 ـ آیا صحت روزه مستحاضه این است که غسل مغرب و عشای شب قبل را انجام داده باشد یا خیر؟
بنابر احتیاط واجب باید انجام دهد .

حکم جنابت قبل از اذان صبح در ماه رمضان

126 ـ کسی که در شب ماه رمضان محتلم شود و می داند و یا احتمال می دهد که اگر بخوابد پیش از اذان صبح بیدار می شود چنانچه تصمیم داشته باشد که بعد از بیدار شدن غسل کند و با این تصمیم بخوابد و تا اذان صبح خواب بماند آیا روزه اش صحیح است؟
در فرض سؤال روزه او صحیح است.

127 ـ اگر چند ساعت تا قبل از اذان صبح (در ماه رمضان) انسان جنب شود و نتواند غسل کند چگونه می تواند روزه بگیرد ؟
انسان جنب باید قبل از اذان صبح غسل جنابت بكند. و اگر وقت تنگ باشد و نتواند غسل كند باید تیمم بدل از غسل جنابت‏ بكند.

128 ـ در شب محتلم شدم و دوباره خوابیدم . قبل از اذان بیدار شدم ولی زمانی كه برای غسل به حمام رفتم ومشغول غسل بودم وقت اذان شد. آیا روزه ان روز من صحیح است؟
چنانچه اطمینان داشتید وقت باقی است و به حمام رفتید و در هنگام غسل اذان گفتند روزئتان صحیح است.

129 ـ در ماه رمضان قبل از اذان صبح در حال انجام غسل بودم . نمی دانم که آیا وقتی غسلم تمام شد اذان گفته شد یا در حین انجام غسل . چون تا حوله دور خودم کردم و آمدم بیرون از حمام اذان در اشهد ان علی ولی الله بود.
چنانچه در موقع غسل یقین و اطمینان داشتید كه هنوز وقت باقی است و می توانید قبل از اذان غسل را تمام كنید غسل و روزئتان صحیح است.

حکم جنابت بعد از اذان صبح

131 ـ شخص بعد از اذان صبح در ماه مبارک رمضان محتلم می شود آیا می تواند غسل را تا بعد از ظهر تاخیر کند؟
بله می تواند .

132 ـ اگر کسی درشب ماه مبارک رمضان جنب شود و به دلیل اینکه میهمان است حیا کند که غسل کند یا اینکه لباسی از میزبان بگیرد لذا غسل خود را به تأخیر بیندازد تا وقت تنگ شود و آنگاه تیمم کند حکم چنین کاری چیست؟‏
در فرض روزه شما صحیح است .

133 ـ در ماه مبارك رمضان چند مرتبه برای من پیش آمد كه بعد از سحر در خواب جنب شدم و پس از بیدار شدن وقتی برای غسل نبود در محل كارم نیز این امكان وجود نداشت بر حسب كثرت كار و غافل شدن از زمان نیز نتوانستم تا قبل از اذان ظهر تیمم بدل از غسل بنمایم و تا افطار در حالت جنب ماندم و افطار كردم حكم روزه من چیست؟
روزه شما اشكالی پیدا نكرده است و لازم نبوده است فورا غسل كنید یا تیمم كنید، بله در صورتی كه قبل از اذان صبح كسی جنب شود و نتواند غسل كند باید برای ورود در صبح تیمم كند.

134 ـ بعد از اذان صبح محتلم شدم سپس به واسطه ندانستن مسئله تیمم کردم وبعد از افطار غسل کردم حال با این که مسئله را نمی دانستم حکم روزه ام چیست؟‏
روزه شما صحیح است و اشكالی ندارد، و برای صحت روزه نیاز به تیمم هم نبوده است، لكن برای نمازها می باید در صورت امكان غسل می كردید.

135 ـ در ماه مبارک رمضان بعد از نماز صبح محتلم شدم و به علت سردی آب امکان غسل برایم میسر نبود و ناچاراّ قبل از اذان ظهر غسل گرفتم و روزه ام را نگه داشتم.آیا روزه آن روز قبول است یا باید قضا کنم؟
در فرض سؤال روزه شما صحیح بوده و قضا ندارد.

136 ـ اگر انسان روزه دار ساعت4 بعد از ظهر از خواب بیدار شده و ببیند که محتلم شده است ایا میتواند با همان وضعیت افطار کند و ایا روزه وی صحیح است در حالی که نماز خود را نیز نخواند؟
روزه اش صحیح است و غسل جنابت را می تواند تاخیر بیندازد. غسل جنابت فورا واجب نیست لكن برای نماز باید غسل كند.

137 ـ اگر شخصی در ماه مبارک رمضان در روز در حال بیداری و غیر عمد جنب شود حکم روزه ایشان چگونه است؟
جنابت غیر عمدی روزه را باطل نمی كند

با تیمم وارد صبح شدن

138 ـ کسی از خواب بیدار شود و وقت تا اذان صبح برای غسل و تیمم تنگ باشد وظیفه چیست؟
باید تیمم بدل از غسل انجام دهد و بعد از اذان صبح و بعد از دسترسی به اب غسل کند.

139 ـ اگر روزه دار عمدا غسل جنابت نکند تا اینکه وقت تنگ شود و با تیمم وارد صبح شود آیا روزه اش صحیح است ؟ آیا می تواند با این تیمم در اول وقت نماز صبح را بخواند؟
روزه این شخص صحیح است اما بعد از اذان صبح در صورت دسترسی به آب باید غسل انجام دهد و با آن غسل نماز صبح را بخواند.

روزه گرفتن با حال جنابت

140 ـ اگر انسان در ماه رمضان نزدیک اذان صبح از خواب بیدار شود و جنب شده باشد و برای غسل وقت نداشته باشد و نداند وظیفه اش تیمم است و با حالت جنابت وارد روزه شده باشد روزه اش چه حکمی دارد؟ در صورت باطل بودن روزه چه وظیفه ای دارد؟
در فرض سوال که مساله را نمی دانسته باید روزه آن روز را قضا کند لکن کفاره ندارد.

شک در جنابت

141 ـ اگر انسان هیچ خوابی نبیند وبرای افطار که بلند شده متوجه هیچ کار غیر معمولی نشود و بعد از یک روز متوجه لکه ای برروی شرت خود شود باید چه کار کند؟ آیا رفتن به جلسه قرآن و نماز خواندن با آن شرت ایراد دارد؟
چنانچه یقین دارید منى است غسل كنید و روزه صحیح است و در صورت اینكه علم به منى بودن ندارید و قبلاً استبراء از بول هم كرده بودید پاك است و غسل لازم ندارد و رفتن به جلسه قرآن و نماز خواندن با آن شورت اشكال ندارد.

142 ـ تکلیف نماز و روزه ی خانمی که شک دارد که در خواب ملتحم شده یا خیر چیست؟
به شك خود اعتنا نكند و روزه هایش صحیح است

143 ـ در شبی از شبهای ماه رمضان درحال جنابت خواب ماندم وبعد از اذان صبح از خواب بیدار شدم در حالی قصد بیدار شدن وانجام غسل را داشتم وضمن اینکه همسرم هم مرا صدا زد ولی باز خوابم برد. حال تکلیف ان روزه ام چه می شود ؟ درحالی که تا اذان مغرب کاری که روزه را باطل کند هم انجام ندادم. ضمنا غسل رابعد از اینکه از خواب بیدار شدم انجام دادم .
در فرض سئوال روزه شما اشکالی ندارد.

جنابت از راه حرام

144 ـ اگر کسی با نگاه کردن به صحنه های شهوت انگیز در ماه رمضان جنب شود حکم اش چیست؟
به صورت کلی اگر کسی از طریق حرام مانند زنا، یا جماع با همسر حائض یا استمناء وامثال اینها روزه خود را باطل كند كفاره جمع بر او واجب می شود.

روزه‌ی بیماران

145 ـ فردی دچار سرماخوردگی است و با تزریق مداوا نشده آیا می تواند برای درمان و خوردن قرص روزه نگیرد؟
اگر بیماری او به حدی باشد که مجبور است برای مداوا قرص بخورد و نمی تواند بگونه ای تنظیم كند كه مثلا موقع سحر و افطار قرص را بخورد ، اشكالی ندارد و بعدا باید قضا نماید

146 ـ كسی كه كلیه اش ناراحت است و باید روزانه مقداری آب بنوشد آیا می تواند ضمن نوشیدن مقداری آب كه فقط به بدنش آسیب وارد نشود، روزه ی خود را نیز بر پای دارد یا خیر؟
روزه گرفتن بر چنین شخصی واجب نیست، و اگر ضرر داشته باشد روزه او باطل است و نباید بگیرد.

147 ـ اینجانب به مدت پنج سال است كه دارای یك كلیه می باشم و در مورد روزه گرفتن خود دچار اشكال می باشم و دكتر میگوید که اگر روزه می گیری حتما آب بنوشی تا كلیه ات خوب کار کند واز بین نرود و بنده چند روزی اینگونه عمل نمودم ولی تردید داشتم كه روزه ام صحیح است یا خیر و از آن تاریخ تاكنون روزه نگرفته ام .. تكلیف اینجانب در مورد روزه هایی كه نگرفته ام چیست ؟ و بعد از این چگونه باید عمل كنم ؟
در فرض سؤال كه روزه برای کلیه ی شما ضرر دارد، روزه بر شما واجب نیست واگر قدرت دارید برای هر روز یك مد طعام كه قریباً ده سیر است از گندم یا نان یا آرد یا قیمت آن را به فقیر بدهید واگر قدرت مالی ندارید چیزی بر شما واجب نست.

148 ـ اگر شخصی در ماه رمضان به تجویز پزشك مجبور به مصرف دارو شود و نتواند چند روزه اش را بگیرد ولی تا ماه رمضان سال آینده تمامی روزه ها را قضا كند آیا كفاره هم باید بدهد یا خیر؟
‏خیر كفاره لازم نیست.

149 ـ مادرم 65 سال سن دارند، در عرض دو سال دو عمل جراحی سخت پشت سر گذاشتند و ترس ما اینست که اگر ایشان امسال روزه بگیرند ممکن است بعدا ولو در بعد ماه مبارک رمضان این دچار مشکل گردند. البته ایشان اصرار دارند که روزه بگیرند و در واقع باید بعد از گرفتن روزه حتما مشکل خیلی حادی برایشان پیش بیاید ! نظر جنابعالی چیست؟‏
اگر احتمال ضرر بدهند و یا بترسند كه ضرر داشته باشد ، چه روزه موجب مریضی ایشان شود یا موجب تشدید مرض شود، یا آنكه بهبودی را طولانی كند، نباید روزه بگیرند .

150 ـ من یك جانباز 70 درصد هستم و دوبار جراحی مغز و یك بار نیز جراحی قلب نموده ام اكنون هنگامی كه روزه میگیرم دچار ضعف بدنی میشوم لطفا بفرمایید حكم روزه بنده چیست؟ وهمچنین چگونه میتوانم قضای ان را ادا نمایم.‏
اگر روزه برای شما ضرر دارد نباید بگیرید و نیازی به قضا هم نیست، البته اگر قدرت مالی دارید برای هر روز 750 گرم طعام از قبیل گندم یا برنج و امثال آن به فقیر بدهید.

151 ـ من 20 سال سن دارم تقریبا هیچ كدام از روزه هایم (به توصیه ی دكتر و اصرار زیاد والدین) نگرفتم چون فكر كنم همان سال اول بود که در ماه رمضان در اثر روزه گرفتن تنشی پیدا كردم و از اون موقع به بعد دارو مصرف كردم البته هنوز هم دارو مصرف می كنم (ضمنا تا مدت ها باید این دارو ها را مصرف كنم ) حالا تكلیف من برای روزه ی این چند سال چیست ؟
در فرض مسأله روزه گرفتن براى شما واجب نیست، و اگر مریضى شما تا رمضان بعد هم ادامه داشته باشد قضاى آن هم ساقط است، فقط باید براى هر روز در صورتى كه توانایی مالی دارید به مقدار ده سیر گندم یا آرد به فقیر بدهید واگر قیمت آن را بدهید باید با او شرط كنید كه طعام بخرد.

152 ـ همسرم به بیماری دیابت مبتلا است حدود سه سال پیش كه این بیماری تشخیص گردید یك هفته به ماه رمضان باقیمانده بود پزشك متخصص داخلی به وی گفت كه نباید روزه بگیرد . پزشك عمومی نیزگفت كه روزه گرفتن برایت حرام است وی دو سال اطاعت كرد ولی درسال جاری روزه می گیرد خواهشمند است اعلام فرمایید روزه برای او كه به این بیماری مبتلا می باشد چه حكمی دارد؟‏
حتی اگر خوف ضرر داشته باشد جائز نیست روزه بگیرد

153 ـ کسی که به دلیل مریضی باید روزانه قرص هایی که دکتر تجویز کرده مصرف کند و مصرف این داروها نقش حیاتی در سلامتی او دارد . مثل مصرف دارو های اعصاب که اگر مصرف نکند دچار تشنج می شود اگر در هنگام سحر خواب بماند و درست هنگام اذان صبح بیدار شود آیا می تواند فقط قرصها را با مقدار کمی آب بخورد؟ چرا که اگر این قرصها را مصرف نکند ممکن است دچار تشنج شود. اگر بعد از اذان صبح بیدار شود چگونه ؟
در فرض سؤال باید قرصها را بخورد ولی روزه آن روز صحیح نیست و باید قضای آن را بعداً بگیرد .

154 ـ كسانی كه دچار تنگی نفس هستند و از اسپری های مخصوصی جهت باز شدن راه تنفس كه از راه دهان می باشد استفاده می كنند آیا روزه را باطل میكند؟
استفاده از اسپری اشكالی برای روزه ندارد.

نظریه پزشک معالج در مورد روزه بیمار

155 ـ بعضی از پزشكان كه به مسائل شرعی ملتزم نیستند بیمار را از روزه گرفتن به دلیل مضر بودن منع میكنند آیا گفته این پزشكان حجت است؟
فقط در صورتی كه از گفته پزشك متخصص به مضر بودن روزه برای سلامتی اطمینان حاصل شود گفته آنان حجّت است

156 ـ اگر دکتری نظری دهد که روزه برای شخصی ایراد ندارد اما خود انسان بداند که در این صورت به او ضرری میرسد حکم ان چیست؟
در فرض سئوال نباید روزه بگیرد.

روزه گرفتن ضعفاء

157 ـ آیا دختر بنده كه 11 سال بیشتر ندارد وجثه كوچكی نیز دارادارد روزه برای ایشان واجب است یا خیر؟
روزه برای چثه كوچك و بزرگ فرقی نمی كند لكن اگر توان روزه گرفتن ندارد یا گرفتن روزه برای او مشقت و ضرر دارد نباید روزه بگیرد و باید بعدا که توانایی پیدا کرد قضا کند .

158 ـ شخصی هستم که براثر کم خونی اگر روزه بگیرم دچار سردرد و سرگیجه و حالت تهوع و ضعف میشوم حکم روزه گرفتن برای من چگونه است؟‏
اگر روزه گرفتن برای شما ضرر داشته باشد یا خوف ضرر داشته باشید نباید بگیرید.

159 ـ با توجه به اینكه سن تكلیف دختران 9 سال می باشد و دختران معمولا دراین سن ازنظر جسمی توانائی روزه گرفتن ندارند تكلیف چیست؟ آیا مرجع تقلید می تواند با توجه شرایط روز سن تكلیف را برای مقلدین خود مثلا 10 سال بداند؟
سن تکلیف در دختران همان تمام شدن 9 سال قمری است و این حکم قابل تغییر نیست و هیچ کس حتی مرجع تقلید هم نمی تواند آن را افزایش دهد، اما در مورد روزه در صورتی که بعضی از انها نتوانند روزه بگیرند واجب نیست فعلا روزه بگیرند، لکن بعدا که توانایی آن را پیدا کردند، باید قضا کنند.

160 ـ با توجه به اینكه من 14 كیلو كمبود وزن دارم و شوهرم مخالف با روزه گرفتن من است زیرا برای بچه دار شدن باید وزن خود را افزایش دهم ولی شوهرم خودش روزه می گیرد ؟ آیا من باید روزه بگیرم؟‏
مخالفت و یا موافقت شوهر شما ملاك نیست، بلكه اگر می توانید روزه بگیرید بر شما واجب است، و اگر نمی توانید و برای شما ضرر دارد، و این ضرر را خودتان درك می كنید یا پزشك متخصص متدین به شما گفته است كه نباید روزه بگیرید واجب نیست روزه بگیرید.

افطاری دادن در ماه رمضان

161 ـ آیا برای دادن افطاری دادن حتما باید از قشر فقیر باشد چون من می خواهم به دوستانم افطاری بدهم.
خیر، لازم نیست كه همه مهمانان از قشر فقیر باشند، بلكه فقیر و غنی و متوسط را دعوت كند و افطار دادن به روزه داران ثواب دارد، فرقی نمی كند كه فقیر باشند یا غنی.

شب قدر

162 ـ زمانی شب قدر از چه زمان شروع می شود و تا چه زمان ادامه دارد به عنوان مثال شب نوزدهم؛ از بامداد روز نوزدهم تا طوع فجر است ویا از غروب شب هیجدهم تا طلوع فجر روز نوزدهم؟
از غروب شب هیجدهم تا طلوع فجر روز نوزدهم ، شب قدر است.

163 ـ شبهای خاص مانند لیالی قدر یا تولد پیامبر(ص) و... از فضیلت خاصی برخوردارند در برخی از سال‌ها اول ما در عربستان با ایران تفاوت دارد حال با توجه به اینكه اصل واقعه نزول قرآن كریم (و یا تولد پیامبر و...) در عربستان بوده آیا نباید در سال هایی كه ایران و عربستان از نظر شروع ماه مبارك یكسان نیستند، مراسم شبهای قدر را طبق اول ماه در عربستان حساب کنیم.
ما مؤظفیم طبق یقین وعلم خودمان عمل كنیم، بنابراین وقتی كه ماه برای ما ثابت شد خواه در عربستان دیده شده باشد یا در ایران همان وقت اول ماه است و شبهای قدر را باید طبق آن حساب كنیم و اعلام آنها برای ما اعتباری ندارد .

راه‌های اثبات رؤیت هلال

164 ـ بر فرض ثبوت هلال شرعی در یك منطقه آیا این ثبوت برای دیگر مناطق معتبر است یا خیر؟ در صورت مثبت بودن پاسخ این اعتبار تا چه حدی است؟
رؤیت هلال در هر محلى واقع شود براى محل هاى دیگر اعتبار دارد به شرط آن که آن محل با محل هاى دیگر در شب اگرچه در مقدار كمى اشتراك داشته باشند

165 ـ مقصود از هم افق بودن شهرها و بلاد در رویت هلال چیست؟
در صورتی كه دو كشور و یا دو شهر در شب مقداری متحد باشند اتحاد افق و یا قریب الافق می باشند

166 ـ لطفا بفرمائید چنانچه در کشورهای همجوار ایران ماه رویت شود آیا در ایران مقلدین شما میتوانند عید را بر گزار کنند؟
رؤیت هلال در هر محلى واقع شود براى محل هاى دیگر نیز اعتبار دارد به این شرط كه آن محل با محل هاى دیگر در شب اگر چه در مقدار كمى باشد اشتراك داشته باشد.

167 ـ آیا منظور از شب مشترك بین دو نقطه این است كه در لحظه رویت، هر دو نقطه شب باشند یا اینكه در هر زمانی از شبانه روز، شب مشترك داشته باشند كافی است؟ در صورت دوم تقریبا همه كره زمین به جز نقطه مقابل در آن طرف كره ( جاهایی كه با هم 12 ساعت اختلاف افق دارند )دارای شب مشترك هستند. آیا در این صورت رویت در یك جا برای بقیه نقاط زمین كفایت می كند؟
در هر زمانی شب مشترك داشته باشند كافی است و لذا در تمامی نیمكره تقریباً و مقداری از مقابل هم مشمول حكم می شود.

168 ـ با توجه به افق چند كشور همسایه چطور ممكن است كه این كشورها هلال ماه نو را درتاریخ های متفاوتی مشاهده كنند؟ درحالی كه برخی از آنها افق های مشابهی دارند.
اگر ماه در جائی از عالم دیده شود و ثابت شود که دیده شده است برای مناطق دیگری که در شب ولو به مقدار کم مشترک باشند هم حجت است، لکن باید ثابت شود که دیده شده, در صورتیکه در عربستان و امثال آنها دقت زیادی در این مطلب نمی کنند و قول آنها برای ما حجت شرعی نیست.

169 ـ با توجه به اینكه معمولا تا كنون حداقل یك روز و گاهی دو روز ( بخصوص در كشورهای آفریقایی مثل لیبی ) رؤیت هلال زودتر از ایران بوده است، با توجه به فتوای جدید حضرت آقا ‌آیا از این به بعد باید آغاز ماههای رمضان و شوال را همزمان با آنها بگیریم؟
اگر با دلیل معتبری ثابت شود كه دیده اند برای همه حجت است، لكن آنچه این سالها در لیبی و امثال آن اعلام می شود طبق موازین شرعی نیست و بر اساس رؤیت هلال نمی باشد.

170 ـ گر هلال ماه مبارک رمضان یا عید فطر برای مرجع تقلید دیگری محرز شود آیا بر مقلدین سایر مراجع تقلید لازم است از او پیروی کنند و ترتیب اثر دهند؟
اگر از نظر آن مرجع تقلید برای شخص اطمینان حاصل شود می تواند ترتیب اثر دهد .

171 ـ آیا اثبات حلول اول ماه شوال تقلیدی است؟
خیر تقلیدى نیست، لكن چون مردم به مرجع تقلید اعتقاد دارند، و مستند مرجع را قوى مى‏دانند، اگر مرجع تقلید آنها اعلام كند كه، دیده شده است موجب اطمینان آنها مى‏شود.

172 ـ اگر مقلد اطمینان به رویت هلال نداشته باشد و یا آنکه اطمینان به عدم طلوع و ظهور آن داشته باشد در حالیکه مرجع تقلید اعلام به رویت هلال کند در این صورت وظیفه مقلد چیست؟
تا زمانی كه برایش اطمینان حاصل نشده برای او عید نیست.

173 ـ آیا رویت هلال ماه با چشم غیر مسلح (دوربین و تلسکپ و...) برای اثبات آغاز و پایان ماه کافی است یا اثبات مطلب متوقف بر رویت با چشم می باشد؟
بلی رؤیت با چشم مسلح حجت است و اگر با چشم مسلح هم دیده شود كافی است و اول ماه ثبات می شود

روزه یوم الشک

174 ـ در مورد "یوم الشّک" که انسان یقین ندارد روز سی ام ماه رمضان است یا عید فطر، وظیفه چیست؟
در فرض سؤال: در صورتی كه شك دارد رمضان تمام شده یا نه باید یوم الشك را روزه بگیرد

فطریه‌

175 ـ اینجانب كارگر یك شركت خدماتی ، متاهل و دارای یك سر عائله هستم . حقوق دریافتی اینجانب در ماه 140،000 تومان میباشد. در ماه 80،000 تومان بدهی و اجاره خانه می پردازم سوال بنده اینست كه آیا پرداخت فطریه به گردن اینجانب می باشد یا خیر ؟
چنانچه هزینه زندگی و ما یحتاج سال را بالفعل یا بالقوه ندارید فطریه و زكات بر شما واجب نیست بلى بهتر است‏ به اندازه فطره یك نفر را بین افراد تحت تکفل خود دست به دست کنید و بعداً آنرا بفقیر بدهید.

176 ـ اگر کسی روز عید چیزی نداشته باشد ایا واجب است که بعدا بدهد؟
هر شخصی كه خرجی سال خود را دارد و فقیر نیست واجب است فطره بدهد و در فرض سؤال كه روز عید چیزی ندارد واجب نیست فطره بدهد و بعد هم لازم نیست بدهد.

177 ـ اگر كسی نتواند به علت بیكاری همسرش كفاره و فطریه روزه ماه رمضان خود را بپردازد باید چه كند؟ و چقدر باید بپردازد؟ و به چه كسی باید بپردازد؟‏
در فرض سؤال فطریه بر او واجب نیست

178 ـ زکات فطره سربازان و طلاب، که الان نان‌خور دولت و حوزه محسوب می شوند بر عهده کیست و همچنین کارگران کارگاهها که نانخور آن کارگاه محسوب می شوند.
در صورتی كه فقیر نباشند بعهده خودشان است وبه عهده‌ی سرباز خانه و حوزه و كارگاه نمی باشد.

179 ـ در بحث زکات فطره نانخور به چه کسی گفته می شود آیا به فرض اینکه هنگام غروب عید فطر مهمانی به خانه دعوت شود یا خودش به منزل بیاید زکات فطره او بر عهده صاحب‌خانه است یا خیر.
مجرد مهمانی و دادن افطار در شب عید، عائله حساب نمی شود بلی چنانچه آن شب را در آنجا بماند عائله او حساب می شود و فطره بعهده صاحب خانه است.

180 ـ در صورتی كه فردی در شب عید فطر میهمان كسی شود و میزبان، میهمان را افطاری دهد ولی در ایام سال، میهمان نانخور میزبان نباشد، آیا میزبان میتواند فطریه او را پرداخت كند؟ اگر میزبان فطریه میهمان را پرداخت كند آیا فطریه از گردن میهمان ساقط است؟
در فرض سؤال كه فقط در شب عید فطر میهمان است فطریه برعهده صاحبخانه نیست .

181 ـ آیا برای جنینی كه در شكم مادر است باید در روز عید فطر فطریه پرداخت كرد؟
مستحب است بپردازند.

مصرف فطریه

182 ـ ایا فطریه و کفاره را می توان برای ساختن و مخارج حسینیه مصرف کرد؟
كفاره باید صرف در مخارج فقراء شود. ولی زكاه فطره را می توانید در مسجد یا حسینیه مصرف كنید لیكن مصرف آن در مورد فقراء ارجحیت دارد.

183 ـ آیا مصرف فطریه برای امور آبادی مدرسه ها بطور مستقیم توسط مدیر مدارس جایز است یا اشكالی دارد؟
مانعی ندارد هرچند بهتر است فطره را به فقراء بدهید

184 ـ آیا زکات عید فطر را می توان به مسجد ی که متولی آن اهل سنت می باشد و تنها مسجد این شهر است، پرداخت نمود؟ اگر نه تا الان که ما به مسجد پرداخت نموده ایم تکلیف چیست؟
زكات عید فطر را می توان برای مسجد خرج كرد اما پرداختن آن به اهل تسنن كه اطمینان هم ندارید چطور خرج می كنند جایز نیست. شما می توانید احتیاطاً به فقیر مؤمن در آنجا پرداخت كنید و اگر پیدا نمی شود به محل دیگری كه مؤمن شیعه وجود دارد بفرستید.

185 ـ آیا در دادن زكات فطریه باید به خوراك غالب توجه كرد یا مهم نیست كه از برنج داد یا گندم یا جو؟
می توانید هر کدام را بخواهید بدهید.

186 ـ میشود زکات فطره را قبل از عید فطر پرداخت کرد ؟ مثلا پولی به فقیری پرداخت کنیم و بعد از چند مدت موقع عید فطر از ان کم کینم ؟
پرداخت فطریه پیش از ماه رمضان صحیح نیست و احتیاط واجب آن است که در ماه رمضان هم فطریه را ندهد ولی اگر پیش از ماه رمضان یا در ماه رمضان به فقیر قرض بدهد و بعد از آنکه فطره بر او واجب شد طلب خود را بابت فطره حساب کند مانعی ندارد.

187 ـ آیا میتوان مبلغ فطریّه را که امسال کنار گذاشته ام تا زمانی که به ایــــــــران مسافرت نمایم، نگهداشته و در ایران پرداخت نمایم؟
بلی در صورتی كه دسترسی به فقیر ندارید می توانید نگهدارید و به ایران بیاورید

188 ـ ما در استرالیا زندگی میكنیم. چقدر باید برای زكات فطره بپردازیم ؟
سه كیلو گندم یا خرما یا برنج یا پول اینها به هر قیمتی كه در استرالیا باشد محاسبه كنید.

189 ـ اگر کسی با نامزد اش عقد کرده باشد ولی هنوز ازدواج نکرده باشد. اگر شب عید فطر با همسرش از پول خود غذا تهیه کنده و با هم افطار کنند زکات فطره همسر عقد شده به عهده‌ی کیست؟
در فرض سؤال همسر ایشان نان خور پدر و مادر خودش حساب می شود و به مجرّد خوردن یك افطاری در پیش همسر نان خور ایشان محسوب نمی شود، بنابراین فطره ایشان بر پدرشان واجب است.